

Pszczoły czasami trzeba podkarmić... Pojawia się tu pytanie jakie pH powinien mieć syrop do podkarmiania? Naszym zdaniem syrop taki powinien być jak najbardziej podobny do nakropu (nektar, który pszczoły przerabiają na miód). Wykorzystaliśmy dobry pożytek w ostatnich dniach i przeprowadziliśmy prosty test pH nakropu (teraz kwitnie u nas lipa, facelia, tymianek, pojawiła się spadź).
pH nakropu z naszych uli wynosi około 4,5. Dla porównania zbadaliśmy pH syropu cukrowego w proporcji 1:1 - jego pH wynosi 7,0.
Dlaczego pH syropu do podkarmiania jest ważne? Michael Bush, promujący naturalne pszczelarstwo, zwraca uwagę, że wysokie pH syropu do podkormiania sprzyja rozwojowi chorób pszczół, których rozwój w warunkach naturalny ograniczony jest niskim pH.
Prawdopodobnie z tego powodu nasi dziadkowie pszczelarze do syropu dodawali odwar z korzeni szczawiu kobylaka, który zawiera aż 3% kwasu szczawiowego i wpływa na obniżenie pH. Badanie zostało wykonane testem pH kupionym w sklepie zoologicznym do badania pH wody w akwariach - niewielki wydatek, a duża pomoc w zrozumieniu potrzeb pszczół... Zapraszamy pszczelarzy do robienia takich testów i dzielenia się (z nami) wynikami!
Ciekawy artykuł. Czekam na kolejny i zapinam po test.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
Daniel z Ślężańskie Miodów
To my czekamy na wyniki i obserwacje :)
Usuń