W Twoim oknie zagnieździły się pszczoły? To na pewno pszczoły samotnice o łagodnym usposobieniu. Podajemy dwa sposoby na zachęcenie ich, do zmiany miejsca zamieszkania:
1. Eksperci ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek podpowiedzieli nam
prosty sposób - nad dziurką w oknie należy zawiesić/przylepić kurtynkę
z materiału, tak aby zasłaniała dziurkę, pszczoła będzie mogła wyjść,
ale nie będzie mogła wejść i poszuka innego miejsca na gniazdo....
2. Jeżeli pszczoły jednak znajdą sposób na pokonanie kurtynki, to my
polecamy przegonkę portera, którą można dostać w
każdym sklepie pszczelarskim lub przez internet. Przegonkę można
przylepić taśmą do okna tak, aby szczelnie przylegała do okna.
Pszczoły wyjdą, ale nie będą mogły wejść...
Uwaga:
1. W obu przypadkach w pobliżu okna dobrze umieścić rurki trzcin, w których pszczoły znajdą nowy dom.
2. Kurtynkę albo przegonkę należy ponownie zamontować na wiosnę w
przyszłym roku, ponieważ w Twoim oknie mogą już być złożone jajeczka,
z których w przyszłym roku wygryzą się pszczoły.
3. Po opuszczeniu okna przez pszczoły dobrze zabezpieczyć otworek
siateczką o oczkach około 3 mm, zapewni to wentylację i rozwiąże
docelowo problem pszczół w oknie.
Co do domku zastępczego, to przykłady takich domków można znaleźć na stronie:
Setki Tysiące - Dizajn dla pszczół
Domek można zrobić też samemu, jest to całkiem proste:
1. Trzeba mieć trzcinki o średnicy otworków 5mm lub więcej
2. Trzeba je pociąć na kawałki 20-30 cm (najlepiej najpierw oberwać
liście i pociąć tak, żeby na jedną rurkę przypadało jedno "kolanko" -
wtedy murarka będzie miała pełen dostęp do rurki).
3. Rurki należy umieścić w miejscu nasłonecznionym i zabezpieczonym przed deszczem (murarki lubią
miejsca ciepłe i suche).
4. Chyba najprostszym sposobem jest obciąć plastykową butelkę z dwóch stron i
napakawać tam rurek na ścisk - taki domek będzie zabezpieczał trzciny
przed deszczem.
5. Domek należy sznurkiem, czy drucikiem przymocować dobrze do czegoś,
żeby wiatr nim nie tarmosił i już.
6. Jeżeli rurki będą pod daszkiem lub parapetem domek z butelki nie
jest potrzebny, wystarczy mocno związać rurki i przymocować w takim
miejscu. Z naszego doświadczenia do zrobienia wiązki z rurek najlepiej
nadają się plastykowe opaski zaciskowe dostępne w każdym markecie.

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz