niedziela, 14 czerwca 2015

Pszczoły w oknie? Co zrobić?

W Twoim oknie zagnieździły się pszczoły? To na pewno pszczoły samotnice o łagodnym usposobieniu. Podajemy dwa sposoby na zachęcenie ich, do zmiany miejsca zamieszkania:
1. Eksperci ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek podpowiedzieli nam prosty sposób - nad dziurką w oknie należy zawiesić/przylepić kurtynkę z materiału, tak aby zasłaniała dziurkę, pszczoła będzie mogła wyjść, ale nie będzie mogła wejść i poszuka innego miejsca na gniazdo....
2. Jeżeli pszczoły jednak znajdą sposób na pokonanie kurtynki, to my polecamy przegonkę portera, którą można dostać w każdym sklepie pszczelarskim lub przez internet. Przegonkę można przylepić taśmą do okna tak, aby szczelnie przylegała do okna. Pszczoły wyjdą, ale nie będą mogły wejść...

Uwaga:
1. W obu przypadkach w pobliżu okna dobrze umieścić rurki trzcin, w których pszczoły znajdą nowy dom.
2. Kurtynkę albo przegonkę należy ponownie zamontować na wiosnę w przyszłym roku, ponieważ w Twoim oknie mogą już być złożone jajeczka, z których w przyszłym roku wygryzą się pszczoły.
3. Po opuszczeniu okna przez pszczoły dobrze zabezpieczyć otworek siateczką o oczkach około 3 mm, zapewni to wentylację i rozwiąże docelowo problem pszczół w oknie.

Co do domku zastępczego, to przykłady takich domków można znaleźć na stronie:
Setki Tysiące - Dizajn dla pszczół

Domek można zrobić też samemu, jest to całkiem proste:

1. Trzeba mieć trzcinki o średnicy otworków 5mm lub więcej
2. Trzeba je pociąć na kawałki 20-30 cm (najlepiej najpierw oberwać liście i pociąć tak, żeby na jedną rurkę przypadało jedno "kolanko" - wtedy murarka będzie miała pełen dostęp do rurki).
3. Rurki należy umieścić w miejscu nasłonecznionym i zabezpieczonym przed deszczem (murarki lubią miejsca ciepłe i suche).
4. Chyba najprostszym sposobem jest obciąć plastykową butelkę z dwóch stron i napakawać tam rurek na ścisk - taki domek będzie zabezpieczał trzciny przed deszczem.
5. Domek należy sznurkiem, czy drucikiem przymocować dobrze do czegoś, żeby wiatr nim nie tarmosił i już.
6. Jeżeli rurki będą pod daszkiem lub parapetem domek z butelki nie jest potrzebny, wystarczy mocno związać rurki i przymocować w takim miejscu. Z naszego doświadczenia do zrobienia wiązki z rurek najlepiej nadają się plastykowe opaski zaciskowe dostępne w każdym markecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz